Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk w asyście blisko 20 koncelebransów. Wśród nich był bp Adam Bałabuch, bp Ignacy Dec, ks. Marek Korgul, referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, przedstawiciele Świdnickiej Kurii Biskupiej i Wyższego Seminarium Duchownego, a także duchowni z męskich zgromadzeń zakonnych na terenie diecezji.
Celebra rozpoczęła się tradycyjną procesją z poświęconymi świecami symbolizującymi Boże światło. Do jego znaczenia nawiązał w homilii o. Piotr Wiśniewski z Barda.
- Maryja z Józefem wnoszą do świątyni światło. Do miejsca, gdzie Bóg objawia swą chwałę. Tym razem czyni to w Bożej Dziecinie. Sam Bóg przychodzi do nas, by na nowo zachwycić nas miłością. Prawdziwa miłość chce być blisko człowieka, dlatego Matka niesie miłość dla każdego i każdej z nas, niesie światło dla każdego i każdej z nas - podkreślał redemptorysta, zauważając przy tym, że w konsekwencji tego daru Jezus jest nie tylko Panem, ale i bratem.
Nawiązał też do przysięgi składanej przez podejmujących życie konsekrowane. - Od momentu złożenia pierwszych ślubów: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa staliśmy się szczególnym znakiem światła Bożego w świecie. Już wcześniej, przez przyjęcie chrztu Świętego nosiliśmy je w sobie, ale zakonne śluby stały się przynagleniem, by nieść to Boże światło, te Boże miłość światu - wyjaśniał proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Bardzie.
Przekonywał jednocześnie, że posługa osób konsekrowanych powinna nie tylko przejawiać się w katechezie, zakrystii czy przy ołtarzu, ale przede wszystkim w tym, co znajduje się w sercu - w całkowitym oddaniu się Bogu, ofiarowaniu Mu swoich talentów, umiejętności, zdolności, czasu.
Po homilii przedstawiciele działających na terenie zgromadzeń odnowili przyrzeczenia chrzcielne, śluby zakonne i podziękowali za dar życia zakonnego. Na koniec głos zabrał ks. Marek Korgul, który przedstawił bieżącą sytuację osób konsekrowanych w Polsce i w diecezji świdnickiej.
- W takim dniu, jak dzisiejszy, warto przypomnieć, że w naszej diecezji mamy obecnie 297 sióstr z 22 żeńskich zgromadzeń zakonnych, które pełnią swoją wieloraką posługę w 44 wspólnotach – klasztorach. W diecezji istnieje ponadto 11 zgromadzeń męskich, w których 20 wspólnotach – klasztorach posługę pełni 85 ojców i braci. Ojcowie, księża, i bracia zakonni pracują przede wszystkim w duszpasterstwie parafialnym jako proboszczowie, wikariusze i katecheci. Prowadzą 16 parafii. Wśród osób konsekrowanych w naszej diecezji są także 4 dziewice konsekrowane, 3 wdowy konsekrowane, 1 pustelnica. 5 kandydatek przygotowuje się do życia pustelniczego, konsekracji dziewicy i błogosławieństwa wdów - wymieniał.
Po Mszy św. wszyscy przeszli do gmachu świdnickiego WSD, gdzie czekał na nich ciepły poczęstunek.
źródło: Gość Niedzielny